3D PRINTER NEDİR?

3D YAZICI NEDİR?

3D Yazıcının mucizelerini anlatan haberleri ve insanların hayatlarına nasıl dokunduğunu mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur.

Sadece bir makina ile yoktan var edebilir, büyü etkisinde bir hızla hayal ettiğiniz nesnleri oluşturabilirsiniz. Yaratacağınız bu nesneler plastikten, naylondan metalden tutun 100 den fazla malzeme ile gerçekleştirilebilmektedir.

3 boyutlu baskıyı küçücük bir model için de kullanabilirsiniz fakat bunun yanında prototip imalatlar, son kullanıcı ürünleri, yarı yasal silahlar, uçak motor parçaları ve hatta bir kişinin  kendi hücrelerini kullanarak  insan organları bile yazdırabilirsiniz.

Çok mu Fantastik? Evet Kesinlikle!

Biz şu anda 3. Sanayi devrimine tanık olduğumuz bir çağı yaşıyoruz diyebiliriz. 3D yazıcılar bizi Henry Ford dönemindeki seri üretim hattından çıkararak,  kişiye özel ve profesyonelce üretime taşıyacak.

Mesela çamaşır makinenizin bir parçası mı bozuldu? O makineler binlerce yapılan seri üretimin arasından geldiği için bu durum çok muhtemel ve tamir için de büyük ihtimal kocaman gemilere yüklenecek, tamir edilecek ve de size maliyeti çok pahalıya  gelecek hem de uzun zaman beklemenize neden olacak.

Size şunu söyleyebiliriz,  gelecekte bilgisayarınıza indereceğiniz yalnızca bir dosya ile evinizde parça basabileceksiniz ve uzun zaman beklemeden istediğiniz parçaya ulaşabileceksiniz.

3D yazıcılar çok farklı üretim teknolojilerinde kullanılabilmekte,  yapılışında ortak olan şey,  bütün nesne tamamlanana kadar ardışık tabaka tekrar ederek 3 boyutlu nesneyi inşa etmesidir. Kağıda yazıdırılan 2 boyuttan farkı katman katman örmesidir. Bu basılı katmanlardan her biri nesnenin ince dilimlenmiş yatay eksenine kesitidir. Yani şöyle ki; çok katmanlı bir pasta hayal edin, tüm kek oluşuncaya kadar pastacı her katmanı üstüne tek tek koyar.  3D baskı da buna benzer ancak  pişirmek biraz daha hassas olacaktır.

Bildiğimiz gibi bu ilginç ve hızlı ilerleyen dünya hayatımızı değiştirecek.

Peki ya nasıl?

Dijital Dosyalarla Baskı Başlangıcı:

2 boyutlu baskı Microsoft Word gibi programlarda yazılanların kağıda aktarılmasıyla tasarlanmış oldu.  2 boyutlu baskıda yazıcının ne yapması gerektiğine hükmedemezsiniz.

Fakat 3D dünyasında ne istediğinizi söyler ve kontrolü elinizde tutabilirsiniz.

3D yazıcı için de tıpkı 2 boyuttaki gibi yine bir dosyaya ihtiyaç  vardır. Sıfırdan yeni bir model de oluşturabilirsiniz, ya da hazır modelleme programlarından da  yararlanabilirsiniz. Cad programını kullanarak STL dosyası ile yazdırabilirsiniz. Bu arada 3D yazıcıdan çıkan ürünlerin oluşma süresi ürünün mikronuna gore de değişiklik gösteriyor.

Günümüzde büyük bir ürün yaratmak için cnc makinelerine ihtiyaç vardır ve kesilmesi delinmesi ile ürün savurganlığı, iş gücü yükü olmaktadır. 3D yazıcılar bu durumu ortadan kaldırmaktadır.

Ticari 3D Yazıcılar

Yıllar öncesinde 3D yazıcı terimi daha duyulmamıştı fakat bu süreç çok uzun zaman önceye dayanıyor.

Üreticiler artık uzun ve geleneksel üretim süreçleri yerine yazıcılarla yaptıkları tasarımı tercih etmektedirler.  Son birkaç yıl öncesine kadar ekipmanlar pahalı ve süreç yavaştı fakat şu anda şirketler 3D baskı sayesinde hem zaman olarak hem de maliyet olarak tasarruf ediyorlar.

Örneğin Nike artık çok renkli ayakkabılar üretmek için 3D yazıcılardan faydalanıyor.

Daha öncesinde bir ürün için binlerce dolar harcamak zorundaydılar ve üstüne de haftalarca bekliyorlardı.  Fakat şimdi daha ucuz maliyetle bilgisayarlarından aynı gün içinde anında müdahale ile ürün yapabilmekteler.

Bazı şirketler kısa vadede özel imalatla son kullanıcıya ulaşmak için 3D yazıcıları kullanıyor. Hızın artışı ile tabii bir de 3D baskı fiyatlarının düşmesiyle daha fazla kullanılır hale gelecek gibi...

Kişisel 3D Yazıcılar

Şimdiye dek 3D yazıcıdan hep ticari amaçlı bahsettik. Fakat 3D yazıcıların kapsadığı başka bir dünya da var. Kişisel ve hobi amaçlı yapılan tasarımlar, hem de gittikçe ucuzluyor.

RepRap’in açık kaynak projesi 1970’lerin sonunda Apple’ın masaüstü bilgisayarı teknoloji pazarını nasıl ateşlediyse RepRap de hobi piyasasını canlandırdı.

(Huxley Reprap Yazıcı)

Sonraki süreçte evde de kullanımlar başladı ve gerçekten bunu yapmak çok basit.

Örneğin Thingiverse , 3D Parçaları Veritabanı ve 3D Atölyesi gibi model depoları var eğer çizemiyorsanız bile oradan dosya indirip kolaylıkla basabilirsiniz.  3D yazıcılarda hemen her şey basılabiliyor metal plastik cam ve hatta gümüş, altın…

3D Baskı Yöntemleri:

Stereolithography (SLA)

İlk ticari 3d yazıcılarda SLA yöntemi kullanılırdı. Bu yöntem  3D sistemlerin kurdu Charles Hull tarafından 1986 yılında icat edilmiştir.  SLA yönteminde yazıcı, ışık ile sertleşebilen (sıvı) reçine dolu bir tankın yüzeyine odaklanır ve mor ötesi ışıklar ile birlikte çalışır.  Uv ışınları  dilim dilim reçineye vurur sertleşmesi sonrasında şekillenme başlar, model ortaya çıkar. Her biri dilim dilim bağlanarak oluşur. Bu arada kalan reçine yerine kaldırılarak bir sonraki sefer için de kullanılabilir. Yüzey kalitesi çok yüksektir.

Fdm Teknolojisi (Fused Deposition Modeling)

Bu teknoloji 1980’lerin sonunda Scott Crump tarafından icat edilerek bir fuarda tanıtımı yapılmıştır.  Patentini alarak 1988 yılında da Stratsys şirketini kurdu. Fdm teknolojinin ne olduğuna göz atarsak; termoplastik malzemenin erimesiyle nesne tabakalarının oluşmasıdır.  Malzeme ekstrüzyon başından çıktıktan sonra her  bir katman üst üste istiflenir hemen sertleşen tabaka bir önceki ile birleşir. Bu arada en ucuz baskı yöntemlerinden biridir. FDM yazıcı sistemi farklı maddeler (filamentler) kullanmakta, ABS plastik ,ve PLA organik maddesinden her türlü nesneyi basabilirsiniz. 

Selective Laser Sintering (SLS) (Seçici Lazer Sinterleme)

Lazer sinterleme 3D Yazıcı teknolojileri için çok büyük bir icattı.  SLA ve FDM’in patentinden sonra Carl  Decard tarafından Auistin Texas üniversitesi’nde SLS teknolojisi ortaya çıkartıldı.  SLS’in çalışma sistemi SLA’ya benzer ancak farklı olarak seramik, cam, naylon, metal dahil çelik titanium aliminyum ve gümüş gibi ‘toz’ maddeler bulursunuz. Çalışma sistemi: lazer toza çarpar ve o noktada sinterlenir. Tüm sinterlenmemiş toz olduğu gibi kalır ve nesne için bir alt yapı oluşturur. FDM FFF ve SLA’ya göre avantajı, kalan tozun bir sonraki baskı için kullanılabilmesi. Diğerlerinde kalan malzemeler atık görevi görür.


PolyJet photopolymer:
Chuck Hull tarafından 1986 yılında patenti satın alınmıştır. Geleneksel yazıcıların mürekkep depoladığı gibi sıvıyı depoluyor tabakalar arka arkaya diziliyor. Bu teknoloji çeşitli malzeme ve renklerin kullanılmasına izin verir  ayrıca basım sonrası  çok kaliteli bir sonuç alınır.

Syringe Extrusion
Hemen hemen tüm şırınga başlağı ile donatılmış hemen her yazıcıda kullanılabilir: çimento,kil, slikon gibi …
Ayrıca çikolata, peynir gibi gıdalar da bu sistem ile basılabilir.
Şırıngaya ve malzemeye bağlı olarak çikolata ve slikon gibi malzemelerin oda sıcaklığında tutulması gerekebilir.

3D Yazıcılar Her Şeyi Değiştirecek

Kısaca 3D Yazıcı:
Herhangi bir oyuncak parçasını dilediğiniz şekilde basarken oyuncak sektörünü değiştirecek.
Tüm organlar ve kimler basmaya başlandığında tıp sonsuza kadar değişmiş olacak.
Mimarlık ve inşaatta muhteşem bir dönüşüm olacak çünkü karmaşık ve mimari çizim, pahalı kartondan modellemelerin yerini bu muhteşem teknoloji alacak.
Bir gün 3D yazıcılar bina inşa hedefi ile betonerme yapılar da yazdırabilecek.
Sanat zaten sonsuza kadar değişecek dijital sanatçılar imkansız olarak gözüken muhteşem parçalar yaratabilecek.
El işçiliği gerekmeden heykeller ve güzel nesneler tasarlanabilecek.
Arkoeloglar hasass eserlerin kırılma korkusu olmadan aynısını basarak rahatlıkla inceleyebilecek. Tüm müzelere kopyası dağıtılarak herkes tarafından eserler incelenebilecek.
Bakmayın geniş zaman kullandığımıza bunları hepsi her gün biraz daha ilerleyerek zaten uygulanıyor!

3D Printer’ın Geleceği
Bu teknoloji sanat, tıp, fen bilimleri, inşaat ve tabiiki de üretimi bildiğimiz dünyayı büyük bir oranda değiştirecek, hem de siz farkına varmadan!

Herkesin merak ettiği 3D Yazıcılar hakkında sıkça sorulan sorular için tıklayınız.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


HAKKIMIZDA

Zmorph, Craftbot gibi birçok ünlü 3D yazıcı markası 3D Master güvencesiyle artık Türkiye’de!

İLETİŞİM
  • Adres : Büyükdere Caddesi Stad Han No: 85/7
    Şişli - İstanbul - Türkiye
  • Telefon : +90 (212) 275 87 85
  • Faks : +90 (212) 275 87 84
  • E-posta : info@3dmaster.com.tr